Celem stosowania lekkich metod produkcji oprogramowania jest zapewnienie wysokiego wskaźnika zwrotu z inwestycji oraz zwiększenia zbieżności produktu z potrzebami - wymaganiami i oczekiwaniami - klienta. Metody adaptacyjne, w szczególności Scrum bazując na zasadach Lean Thinking, a w szczególności na regule pull, powierzają obowiązki zarządzania wymaganiami osobie, która może o nich powiedzieć najwięcej - klientowi lub reprezentantowi klienta.
Spełniając wyznaczane przez niego cele, zespół projektowy w regularnych odstępach czasu (nie rzadziej niż raz na miesiąc) dostarcza żądaną funkcjonalność. Na jej podstawie, a także przy uwzględnieniu zmieniających się uwarunkowań projektowych, dokonywana jest weryfikacja i formułowanie celów na kolejne iteracje. W metodyce Scrum osobą pełniącą rolę klienta jest właściciel produktu - Product Owner.
Zaawansowane szkolenie Certified Scrum Product Owner (CSPO) wprowadza uczestników w rolę i obowiązki właściciela produktu. Uczestnicy pod okiem doświadczonego trenera dowiadują się jak utrzymywać rejestr produktowy (Product Backlog), stosować opowieści użytkownika (user stories) i kryteria akceptacyjne w procesie planowania produkcji oprogramowania i zarządzania wymaganiami. Poznają nowoczesne metody monitorowania i analizy postępów prac. Uczą się także stosować metodykę Scrum w przedsięwzięciach wielozespołowych. Przygotowywani są do roli ProductOwnera, rzecznika interesów klienta w przedsięwzięciu realizowanym zgodnie z metodyką Scrum.
Celem szkolenia jest zdobycie przez uczestników umiejętności efektywnego posługiwania się metodą Scrum w procesie wytwarzania oprogramowania, a w szczególności planowania dla wartości, czyli pełnienia roli właściciela produktu - Product Ownera.
Po zakończonym szkoleniu uczestnicy będą potrafili:
Zakres szkolenia obejmuje następujące tematy
Zagadnienia przedstawiane w formie intensywnych ćwiczeń prowadzonych w małych grupach, wykładu i dyskusji.
Zaawansowane szkolenie Certified Scrum Product Owner (CSPO) jest przeznaczone dla osób związanych z gromadzeniem i analizą wymagań oraz planowaniem pracy zespołów wytwarzających oprogramowanie - kierowników produktów, kierowników projektów, analityków biznesowych, przedstawicieli działów bezpośrednio współpracujących z końcowym odbiorcą produktu - marketingu i sprzedaży.
Przed rozpoczęciem szkolenia uczestnicy powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu zarządzania projektami informatycznymi. Powinni również znać metodę Scrum w ogólnym zarysie. Wiedzę tę można nabyć poprzez lekturę, podczas szkoleń wstępnych (na przykład Scrum Podstawy lub Scrum dla Zespołów) lub doświadczenie praktyczne w pracy w zespole scrumowym.
Szkolenie prowadzą certyfikowani trenerzy Scrum (CST) firmy CollabNet (wcześniej Danube).
Kurs jest akredytowany przez organizację Scrum Alliance i jest prowadzony przez certyfikowanego trenera Scrum (CST). Ukończenie szkolenia upoważnia do uzyskania certyfikatu Certified ScrumMaster, pierwszego stopnia certyfikacji Scrum (nieobligatoryjny egzamin w postaci testu on-line), oraz przyznaje roczne członkostwo w Scrum Alliance. Koszty egzaminu, certyfikacji i składka członkowska są wliczone w cenę szkolenia.
Udział w szkoleniu upoważnia do uzyskania 14 punktów PDU.
Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim.