Interdyscyplinarność w Scrumie /Mistrzowie świata czy po prostu otwarte umysły?

Czy wszystkie osoby w zespole scrumowym powinny mieć takie same umiejętności? Czy web developer powinien umieć wykonać pracę programisty w Javie? I odwrotnie - czy programista powinien ogarniać HTML-a i CSS-y? Czy członkowie zespołu powinni być "multiskilerami"?

Zwinne zarządzanie projektami: perspektywa wytwórcy /Deklaracja zwinnego wytwórcy oprogramowania

Drogi Kliencie,

Jesteśmy profesjonalistami znającymi swoje rzemiosło. Wiemy, że w trakcie realizacji projektu:

  • mogą zmieniać się biznesowe lub prawne podstawy i założenia
  • będziesz chciał zmieniać wymagania (nawet jeśli dziś zaprzeczasz)
  • okaże się, że mniej niż połowa zamawianych przez ciebie wymagań jest ci faktycznie potrzebna (dzisiaj nie wiesz jednak która to połowa więc na wszelki wypadek twierdzisz, że wszystkie są tak samo ważne)

Zwinne zarządzanie projektami: perspektywa zamawiającego /List otwarty do dostawców oprogramowania

Szanowny Dostawco Oprogramowania,

Nawiązując z wami współpracę, liczę, że (tym razem) mam do czynienia z profesjonalistami znającymi swoje rzemiosło, rozumiejącymi, że:

  • mogą zmienić się biznesowe lub prawne założenia projektu (nawet jeśli dziś nic mi na ten temat nie wiadomo, nie wszystko bowiem na tym świecie zależy ode mnie)
  • to oczywiste, że niektóre wymagania przyjdą mi do głowy już w trakcie prowadzenia prac, a niektóre oczekiwania wyrażę dopiero gdy zobaczę oprogramowanie w działaniu

Wchodząc w paszczę lwu... /Ile jest Scruma w Scrumie odsłona druga. Seminarium PMI Kraków

W zeszłym tygodniu, na zaproszenie krakowskiego oddziału PMI, wygłosiłem około dwugodzinny wykład o praktycznych aspektach wdrażania Scruma. Licząc na obecność osób silnie zmotywowanych do osiągania wysokiej skuteczności w realizacji projektów, a jednocześnie osób od których w dużej mierze zależy sposób w jaki te projekty są realizowane postanowiłem (po raz kolejny, ale w odświeżonej formie) zarysować problem fasadowości Scruma w warunkach dużej organizacji.