Dzielenie elementów backloga... /Czy dzielić? Kiedy dzielić? Jak dzielić? Część pierwsza.

Mam ostatnio takie przemyślenie, że iteracyjności łatwo się jest nauczyć (nazywam to robieniem Scruma), znacznie trudniej przychodzi nauczyć się przyrostowego zarządzania rozwojem produktu (to podpada już pod używanie Scruma). Postanowiłem więc pójść tym tropem.

Temat jest piękny i rozległy a ja jestem leniem i pisać nie lubię - co zresztą widać po tym blogu - na początek postanowiłem więc zamieścić zestaw linków, które zawierają cenne, moim zdaniem, podpowiedzi. Z czasem postaram się opisać wszystkie sposoby, którymi się kieruję i które podpowiadam podczas pracy z zespołami. Z przykładami i przypowieściami, więc pracy dużo i doping się przyda. Mam się za to zabierać? Warto? Dajcie jakiś znak, bom leń, jak już wspomniałem.

Na początek moja stara prezentacja Slicing a Cake, wskazująca potencjalne płaszczyzny cięcia. Przedstawiłem je tam jako pokrętła na konsoli mikserskiej, bo tak to sobie wówczas wizualizowałem. W każdym z wymienionych wymiarów możemy "rozkręcić" się na maksa, albo coś "przyciąć" na maksa. Używamy więc wielu (wszystkich?) pokręteł jednocześnie poszukując spodziewanego efektu - od "odfiltrowanej" esencji danej funkcjonalności, aż po w pełni "wypasioną" jej wersję.

Pokrętła te (płaszczyzny) wymieniam w drugiej części prezentacji, bo w pierwszej natrząsam się z byle jak spisywanych user stories. Na marginesie - temat kiepskich user stories wciąż jest aktualny, bo tak jak cztery lata temu, tak i teraz spotykam: As a developer... i As mailing module..., As a user interface.... Dla porządku przypomnę, że pisanie As a user... też jest słabe, bo nic nie mówi o tym, co to za user, kim jest, czym się zajmuje... Być może to temat na osobny wpis, bo przecież nikt nie musi używać user stories, tym bardziej jeśli nie potrafi się tym narzędziem posługiwać.

Zestaw przydatnych linków:

Z książek nieśmiertelne User Stories Applied, Mike'a Cohn'a. Fragment tej książki na jego stronie - rozdział o technice INVEST. W ogóle warto poszperać na stronie Mike'a.

Więcej w kolejnym wpisie. Ponieważ może to potrwać, może ktoś z Was podzieli się w między czasie swoimi sposobami dzielenia elementów backlogu?

Komentarze (2)

 • dominika

  dominika

  28 października 2016 o 12:21 |
  link do INVEST nie działa
  • Tomek

   Tomek

   05 listopada 2016 o 17:36 |
   Najwyraźniej Mike przemeblował stronkę. Poprawione.

Zapraszam do komentowania.

Komentujesz jako Gość. Opcjonalny login poniżej.