W 2003 roku, z inicjatywy Kena Schwabera, Mike'a Cohna i Esther Derby, powołano do życia organizację Scrum Alliance, która stawia sobie za cel zwiększanie świadomości o metodzie Scrum wśród osób związanych z produkcją oprogramowania oraz udostępnianie informacji w postaci opracowań problemowych, studiów przypadku itp., wspierających wdrażanie Scrum-a w organizacjach tworzących oprogramowanie.
Scrum Alliance jest organizacją typu non-profit. Nie są pobierane opłaty licencyjne za stosowanie metody Scrum, nie praktykuje się również audytowania organizacji wdrażających bądź stosujących Scrum a opłaty członkowskie przeznaczane są na rozwój lokalnych grup wsparcia metodyki. Niemniej wprowadziła ona i aktywnie promuje model certyfikacyjny co do którego wielu entuzjastów lekkich metod produkcji oprogramowania pozostaje w jawnej opozycji oraz związany z nim cykl szkoleń certyfikacyjnych.
Warto zaznaczyć, że pomimo iż Scrum Alliance wyznacza społeczności trenerskiej standardy co do zakresu materiału szkoleniowego, szkolenia certyfikacyjne różnią się dość znacznie pod względem zawartości merytorycznej i w dużej mierze bazują na osobistym dorobku i doświadczeniu trenerów.
CSM jest podstawowym stopniem certyfikacji przeznaczonym dla osób zainteresowanych metodą Scrum, w szczególności rolą Scrum Mastera. Certyfikat ten jest dostępny dla osób, które uczestniczyły w szkoleniu Certified Scrum Master prowadzonym przez akredytowanego instruktora (Certified Scrum Trainer) oraz pozytywnie zdały test w postaci online zawierający około 25 pytań z zakresu terminologii, praktyk i reguł metody Scrum.
Udział w szkoleniu jest niezbędny do uzyskania certyfikatu. Certyfikat przyznawany jest na okres dwóch lata, po czym niezbędne jest jego odnowienie i opłacenie składki członkowskiej (100 USD). Informacja o uzyskanych certyfikatach jest wyświetlana w profilu danej osoby na stronach Scrum Alliance.
CSPO jest podstawowym stopniem certyfikacji przeznaczonym dla osób znających podstawowe założenia metody Scrum i zainteresowanych rolą Product Ownera. W chwili obecnej z tym stopniem certyfikacji nie jest powiązany żaden egzamin, wymagany jest jedynie udział w dwudniowym szkoleniu Certified Scrum Product Owner prowadzonym przez akredytowanego instruktora (CST). Certyfikat przyznawany jest na okres dwóch lat, po tym okresie niezbędne jest jego odnowienie i opłacenie stawki członkowskiej (100 USD).
CSD jest nowym, dostępnym od 2009 roku, stopniem certyfikacji przeznaczonym dla osób będących bezpośrednio zaangażowanych w rozwój oprogramowania (programistów, testerów). Do osiągnięcia tego stopnia certyfikacji niezbędny jest udział w 5-dniowym szkoleniu zawierającym 3-dniowy moduł techniczny, poświęcony technikom programistycznym oraz 2-dniowy moduł teoretyczny poświęcony podstawom metody Scrum (zawartość tego modułu jest często tożsama z jednym z dwóch wcześniej wymienionych kursów – CSM lub CSPO).
Do uzyskania certyfikatu wymagane jest poddanie się formalnej ocenie dokonywanej przez akredytowaną przez Scrum Alliance organizację dostarczającą szkolenie. Podobnie jak w przypadku poprzednich poziomów certyfikacji, również certyfikat CSD jest przyznawany na okres dwóch lat i podlega odnowieniu.
CSP jest wyższym stopniem certyfikacji przyznawanym za poświadczone praktyczne doświadczenie w przynajmniej rocznym stosowaniu metody Scrum. Certyfikat ten nadawany jest osobom posiadającym wcześniej status CSM, CSPO lub CSD, które zastosowały i opisały szczegółowo swoje doświadczenia z zastosowania Scruma w przynajmniej jednym projekcie. Aplikacja odbywa się przez wypełnienie i odesłanie do Scrum Alliance szczegółowego kwestionariusza.
Przesłany materiał jest poddawany ocenie pod kątem spójnego i kompetentnego zastosowania praktyk definiowanych przez Scrum. W trakcie tej weryfikacji aspirant może zostać poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.
Certyfikat zachowuje ważność przez dwa lata, po czym podlega odnowieniu. Certyfikat wiąże się z opłatą członkowską w wysokości 250 USD, wnoszoną raz na dwa lata.
Organizacja Scrum Alliance proponuje dwa dodatkowe poziomy certyfikacji osobom zaangażowanym w odpowiednio coaching i szkolenie zespołów scrumowych. Oba te poziomy certyfikacji wymagają szczegółowej, potwierdzonej przed gronem eksperów Scrum Alliance, wiedzy i praktycznych umiejętności wykorzystania metody Scrum.
Certyfikat CSC nadawany jest osobie, która posiada status CSP od co najmniej roku i ma za sobą przynajmniej 1500 godzin wsparcia udzielanego zespołom podczas wdrażania bądź stosowania Scruma na przestrzeni ostatnich 5 lat. Dodatkowo wymagane jest przedstawienie pisemnych referencji od przynajmniej dwóch osób oceniających pracę aspiranta pod kątem wiedzy merytorycznej i umiejętności coachingowych. Ponadto osoba ubiegająca się o status CSC musi być aktywnie zaangażowana w społeczność scrumową od ponad 3 lat.
Certyfikat CSC wiąże się z opłatą roczną w wysokości 750 USD.
W przypadku certyfikatu CST oprócz udokumentowanego doświadczenia z samą metodą wymagana jest również udokumentowana praktyka i umiejętności trenerskie.
Bardziej szczegółowe informacje na temat procesu certyfikowania oraz formularze aplikacyjne na te poziomy certyfikacji znajdują się na stronach organizacji Scrum Alliance.
Komentarze (0)