Prezentacje, odczyty, konferencje

Spotykam się czasem z kwestionowaniem skuteczności podejścia zwinnego. W pełni rozumiem te obawy, sam wciąż szukam właściwego sposobu tworzenia wartościowego oprogramowania. I właśnie dlatego każdą sugestię wnikliwie sprawdzam. Jeśli pomaga osiągać zakładane cele – doskonalę ten sposób, jeśli nie pomaga – odrzucam. Czas goni, więc upewniam się często, zwykle co 30 dni lub częściej...

Dokumenty

Emotional Debt

Czym jest dług techniczny wiedzą wszyscy. Czym jest dług emocjonalny nie wie nikt, choć wszyscy go odczuwamy, w takim czy innym stopniu, w każdej sferze naszego życia. W tej prezentacji definiuję dług emocjonalny i dzielę się swoimi przemyśleniami jak nim zarządzać tak, aby nie wyrządził nieodwracalnych szkód.

10 years. 10 companies. 10 common patterns. Trace amounts of agility.

Prezentacja z mojego wystąpienia na Agile By Example 2018 w Warszawie. 20+1 symptomów, pogrupowane w 10+1 wzorców kulturowych, które moim zdaniem sygnalizują stagnację lub wręcz zatrzymanie zmiany organizacyjnej.

Timeboxing - Embracing complexity of life

Back to the basics: Timeboxing, the most abused Scrum practice. To hell with chasing yet-another-silver-bullet (YASB) agile practice or fancy tool! It's the simplest technique - the ruthless clock ticking - that gives the most leverage. My take on time and complexity. Few examples, bunch of laws and middle-aged man resolution. Well... soft of. Prezentacja na konferencję ScrumDays 2016 w maju 2016 w Warszawie, modyfikowana i powtarzana kilkukrotnie ostatnio w mBanku, 5 kwietnia 2017.

Scaling Scrum

Termin „skalowanie” w kontekście „Scruma” jest prawie tak samo nadużywany jak sam „Scrum”. Czym jest a czym nie jest skalowanie? Do czego prowadzi i co daje? Czy możliwe jest skalowanie z zachowaniem postulatów manifestu? Czy zespół może liczyć więcej niż 6±3 osób? No i co łączy fraktale Benoit Mandelbrota ze skalowaniem Scruma? W prelekcji odpowiedzi na te i inne pytania, praktyczne wskazówki oraz Nexus™ – egzoszkielet wspomagający pracę wielu zespołów nad jednym produktem. Odczyt na spotkaniu Agile Silesia w czerwcu 2015 w Katowicach i Motorola Agile Swarming w październiku 2015 w Krakowie.

Evidence Based Management for Software Organizations

Prezentacja Evidence Based Management for Software Organizations wprowadzająca w zagadnienie pomiaru i optymalizacji organizacji opartej o software. Odczyt na konferencji Agile w Biznesie we wrześniu 2014 w Warszawie.

Enterprise Scrum: Scrum w dużej skali

Prezentacja dotycząca wykorzystania Scruma w procesie reorganizacji firmy na podejście zwinne, przedstawia podejście zwane "scrumowanie Scruma". Przedstawiona na 1. Festiwalu Agile, 3 września 2012 w Poznaniu.

Scrum: Wartość w 30 dni

Prezentacja dotycząca wykorzystania Scruma w procesie reorientacji firmy na dostarczanie wartości. Przedstawiona na konferencji Zarządzanie Projektami: Agile w biznesie, organizowanej przez Computerworld, 19-20 czerwca 2012 w Warszawie.

Finish or Perish. Scrum: Nowy porządek

Prezentacja ze spotkania Project Management Institute (PMI) w Krakowie. Prezentacja stanowi wyjście do refleksji i dyskusji co do mapowania ról scrumowych i zakresów odpowiedzialności z nich wynikających na tradycyjne stanowiska i role. Na ile takie mapowanie jest możliwe i zasadne, na ile może to stanowić przeszkodę w osiągnięciu zwinności.

Scam, Scum, Sacrum

Prezentacja ze spotkania Project Management Institute (PMI) w Krakowie, odświeżona z okazji spotkania PMI Poznań. Prezentacja punktuje najczęstsze problemy występujące podczas wdrożeń metody Scrum w środowisku średniej i dużej organizacji, powodów tych problemów upatrując w przyzwyczajeniach, kulturze organizacyjnej i obawie przed zmianą.

Slicing a Cake

Prezentacja przedstawiająca pięć sposobów podziału dużych historyjek użytkownika wraz z omówieniem plusów i minusów każdego z nich.

Scrum, Scum, Sacrum

Prezentacja z webinara Polskiej Grupy Użytkowników Scrum punktująca najczęstsze problemy występujące podczas wdrożeń Scruma w środowisku średniej i dużej organizacji. Luźno nawiązująca do badania Metodyka Scrum w polskich przedsiębiorstwach IT, przeprowadzonego przez Katedrę Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.