Scrum Guide 2016 /Wartości scrumowe stają się częścią definicji Scruma

Kiedy pierwszy raz natknąłem się na wartości scrumowe w książce Kena Schwabera i Mike'a Beedle Agile Software Development with Scrum, książce, którą mimo pewnych zaszłości (książka została wydana 15 lat temu), wciąż uważam za najlepszą jeśli chodzi o podstawy i genezę Scruma, zrozumiałem, że Scrum jako metoda osadzony jest w pewnej konkretnej filozofii, a ludzie podchodzący do niego "mechanicznie", rozumiejący go jako "narzędzie do zarządzania projektami" gubią cały sens. Czytając The New New Product Development Game Takeuchiego i Nonaki potwierdziłem, że o sukcesie zespołu nie stanowi dobór narzędzi czy procesu, a przede wszystkim nastawienie. Nastawienie pozwalające zespołowi przeć do przodu i poszukiwać nowych sposobów osiągania celów wbrew, a może dzięki napotykanym trudnościom. Nastawienie, które poprzez zaufanie pozwala działać samoorganizacji i oddolnej inteligencji.

Wartości - zaangażowanie, otwartość, odwaga, skupienie, poszanowanie - dają Scrumowi grunt. Wartości powodują, że praktyki nabierają znaczenia i stają się emanacją idei a nie ideą czy celem samym w sobie. Co ciekawe, mimo, że każdy z nas inaczej interpretuje te słowa, mogą one z powodzeniem stanowić podstawę działania każdego zespołu, wytyczać ramy interakcji pomiędzy członkami zespołu, oraz pomiędzy zespołem a jego otoczeniem. Dlatego tak bardzo cieszy mnie każda dyskusja o wartościach, tym razem prowokowana przez zapisy dokumentu będącego oficjalną wykładnią Scruma.

Zachęcam do lektury i refleksji, także nad polską wersją tego dokumentu, którą znajdziesz na oficjalnej stronie oraz tutaj. Rozważ co zaangażowanie, otwartość, odwaga, skupienie, poszanowanie znaczą dla Ciebie i Twojego zespołu. Rozważ co oznacza pozostawanie w zgodzie z tymi wartościami.

A jeśli masz jakiekolwiek sugestie odnośnie polskiego tłumaczenia Przewodnika po Scrumie daj proszę znać w komentarzu pod tym postem.

Komentarze (0)

Zapraszam do komentowania.

Komentujesz jako Gość. Opcjonalny login poniżej.